Fish

Tuesday, June 16, 2015

SoCal Division Annual Membership Meeting

All Southern California Division members and affiliates are welcome to attend the Annual July Membership Meeting, Saturday,July 18**, 2015, 3:00 pm, at 132 S. Glenoaks Blvd, Burbank, CA. (** Please note the date change. Prior notice had the date at July 11, but the date has been changed to July 18.)

The purpose of this meeting is (i) to elect the Officers and Directors of the So. Cal. Division for the fiscal year 8/1/2015 to 7/31/2016; (ii) to approve the Budget for 2015-2016; and (iii) to conduct any other business that may be proposed.

The nominations for Officers for 2015-2016 are:
  • Tigran Shaginian (Swords Fencing Studio) or Greg Schiller (unattached) for Chairperson (only one may be elected for this position);
  • Clare Deffense (Swords Fencing Studio) for Vice-Chairperson;
  • James Biehold (Swords Fencing Studio) for Treasurer; and
  • Az Mikayelyan (unattached) for Secretary
Nominations for Directors include Tigran Shaginian, Greg Schiller, Clare Deffense, James Biehold, Az Mikavelyan, Jae Sang (Z Fencing LA), Vadim Ayupov (United Fencing), Phil Hareff (Conejo), and Tim Robinson (Presidio).
Nominations for Officers are closed. However, additional nominations for Directors (also known as Executive Committee members) may be made from the floor, at the time of the meeting.
We hope to see you there!
Clare Deffense (Secretary, So. Cal. Division)


Please try to attend to have your voice, opinions, and ideas heard!

Tuesday, June 9, 2015

Good Luck to all those attending Summer Nationals!

Good luck to all Socal Division members competing in San Jose starting at the end of the month!

Competitions will start on June 27th and end on July 6th. We will post results here during the competition and at the end of the tournament. Look for future tournament dates and the updated RJCC, RYC and SYC tournament listings in the near future.

For all those interested, the international designated calendar for Cadet, Junior, an Senior World Cups are posted. 2015-2016 International Calendar


Wednesday, May 20, 2015

Referee Seminar with limited space available this weekend with Derek Cotton!!

Please visit the facebook link below to get more info on the clinic as space is limited. You must also reserve a spot by contacting Allex Gruman or posting on the facebook event page.

Sunday May 24th, 2015 9am - 3pm
1707 Micheltorena Street, Los Angeles, CA 90026

Details of the seminar : 
a. it takes 6-7 hours depending on the amount of questions.
b. it will take place at the Rec Center of a condo complex located at 1707 Micheltorena Street Los Angeles CA 90026 
c. there is street parking, after you park and arrive at the complex - please call Derek @ 213.216.0682 to let you in
d. tuition is $75 per attendee - please pay Derek at the seminar via cheque or cash
e. bring lunch, refreshments, snacks - there is a fridge. you can order lunch is so desired
f. Derek will take you through the following steps of becoming a Referee.
g. Seminar capacity is 20 - please PM Allex Gruman or post in this event if you are wishing to attend.



https://www.facebook.com/events/1084033244955095/

Wednesday, April 15, 2015

Updated and Finalized Summer National Qualifiers - Div II, Div III, and Y14

The USFA has verified and finally returned finalized results of all those qualified through our SoCal Summer National Qualifiers held March 21st-22nd in Thousand Oaks.  Note for all Y14 fencers, if any of the listed qualifiers qualify after the qualifiers either through the SYC circuit or through the RYC points list, then they would be retroactively considered "Auto Qualified" and the next person listed would then be qualified. However, please wait for the USFA to send their retroactive qualified list at the end of the season as they did for this past Junior Olympics. Keep in mind, they make mistakes so if they preclude anyone from that list, please contact the Socal Division and if you are correct we will work it out with the USFA.

Congratulations to all the qualifiers and possible qualifiers.

Y14 Women's Epee
Gold -    Irene Yeu               Swords Fencing Studio              Qualified
Silver -  Octavia Tyagi         LAIFC                                     Qualified
Bronze - Melody Lo            Fortune                                     Auto
Bronze - Isabella Ocanas      BHFC                                      Qualified
5th -       Kristen Kim          Swords Fencing Studio               Waitlisted
6th -       Aretha Gao            LAIFC                                     Waitlisted
7th -       Annika Zhang        Fortune                                     Waitlisted
8th -       Riley Labrache       LAIFC                                     Waitlisted

Y14 Women's Foil
Gold -      Rowan Park          LAIFC                                     Qualified
Silver -     Kate Yamaguchi    UFA                                        Qualified
Bronze -   Natalie Choi         LAIFC                                     Qualified
4th -         Zoe Kalamaros     LAIFC                                     Waitlisted
5th -         Pasha Wynant      VAPA #9                                  Waitlisted
6th -         Julia Atallah         LAIFC                                     Waitlisted

Y14 Women's Saber
Gold -       Andrea Shin         Avant Garde                             Qualified
Silver -     Olivia Chiang       LAIFC                                     Qualified
Bronze -    Rachel Lee          Avant Garde                              Qualified

Y14 Men's Epee
Gold -       Nathan Brenner           Swords Fencing Studio              Qualified
Silver -      Martin Volk               Swords Fencing Studio              Qualified
Bronze -    Stafford Moosekian     Swords Fencing Studio              Qualified
Bronze -    Benjamin Raanan        BHFC                                      Qualified
5th -          Martin Lu                  Fortune                                     Waitlisted
6th -          Ethan Liu                  BHFC                                       Waitlisted
7th -          Daniel Kinney            Swords Fencing Studio               Waitlisted
8th -          Ethan Stambler           BHFC                                      Waitlisted

Y14 Men's Foil
Gold -       Dylan Faulcon            UFA                                  Qualified
Silver -      Baxter Hamilton         LAIFC                              Qualified
Bronze -    Lance Fortner             UFA                                  Qualified
4th -          Theo Funk                 Presidio                             Waitlisted
5th -          Jake Vassallo             Salle La Verne                    Waitlisted
6th -          Ethan Dettmann                                                  Waitlisted
7th -          Aaron Rohrer             Conejo Fencing                   Waitlisted
8th -          Rene Henson                                                       Waitlisted

Y14 Men's Saber
Gold -        Jude Stephenson        Avant Garde                      Qualified
Silver -       Oliver Copeland        Avant Garde                      Qualified
Bronze -     Sean Chu                  Fortune Fencing                 Qualified
4th -           Andrew Huang          Z Fencing                          Waitlisted
5th -           Christian Moreno      Avant Garde                       Waitlisted
6th -           Benjamin Kim          Avant Garde                        Waitlisted
7th -           Phillip Chien            Z Fencing                           Waitlisted

Div 2/3 Women's Epee
Gold -         Claire Beddingfield         LAIFC                        Div 2 Qualified
Silver -        Rachel Bang                  Swords Fencing            Div 2 Qualified
Bronze -      Emily Beihold                Swords Fencing            Div 2/3 Qualified
Bronze -      Shirley Luong                Fortune                        Div 2 Qualified
5th -            Catherine Beddingfield   LAIFC                         Div 2 Qualified
7th -            Amanda Chang              Fortune                         VET Qualified
8th -            Shaya Shamsian             LAIFC                         Div 3 Qualified
9th -            Emily Leeper                 Guerra                          Div 3 Qualified
10th -          Penny Segal                   Fortune                         Div 3/Vet Qualified
11th -          Hannah Hauselman         Conejo Fencing              Div 3 Qualified
14th -          Loy Grotts                     Swords Fencing             Vet Qualified
17th -          Carol Kubesh                 Conejo Fencing              Vet Qualified
18th -          Ramona Priester             Fortune                          Vet Qualified
19th -          Lucero Fernandez           Fortune                          Vet Qualified

Div 2/3 Women's Foil
Gold -         Tiffany Lu                    UFA                            Div 2/3 Qualified
Silver -        Katherine Fisher            Cal Tech                      Div 2/3 Qualified
Bronze -      Sophia Lambrecht          Salle La Verne              Div 2/3 Qualified
Bronze -      Jade Eng                       Salle La Verne              Div 2/3 Qualified
6th -            Natalie Choi                  LAIFC                         Div 3 Qualified
7th -            Kari Sobisky                 UFA                            Div 3/Vet Qualified
8th -            Carol Kubesh                Conejo Fencing             Div 3/Vet Qualified
12th -          Harriet Eckstein             Presidio                       Vet Qualified

Div 2/3 Women's Saber
Gold -         Ava Beech                   Avant Garde                 Div 2/3 Qualified
Silver -        Melina Mallory            LAIFC                        Div 2/3 Qualified
Bronze -      Emily Olander              UCSB                         Div 2/3 Qualified
4th -            Lynn Varon                 Conejo Fencing             Div 3/Vet Qualified
5th -            Sawako Iizuka             Avant Garde                  Div 3/Vet Qualified

Div 2/3 Men's Epee
Gold -          Gary Tsang                                                    Div 2 Qualified
Silver -        Benjamin Yeh             Fortune Fencing            Div 2 Qualified
Bronze -       William Campos        Swords Fencing             Div 2/3 Qualified
Bronze -       Kevin Barkett             BHFC                          Div 2 Qualified
5th -            Simon Redding           Fortune Fencing             Div 2 Qualified
6th -            Ben Geisberg              Fortune Fencing             Div 2/3 Qualified
7th -            Charles Lucas             BHFC                          Div 2/3 Qualified
8th -            George Fuller              UCSB                          Div 3 Qualified
9th -            Jeremiah Fountain        BHFC                          Div 3 Qualified
10th -          Artem Bortnik             Swords Fencing             Div 3 Qualified
11th -          Jansen Hu                   LAIFC                          Div 3/Vet Qualified
13th -          Matthew Kuiken          Presidio                        Div 3/Vet Qualified
14th -          Adrian Ballard             Fortune Fencing             Div 3 Qualified
21st -          Joseph Freeman           Fortune Fencing             Vet Qualified
23rd -          Mustafa Yasar                                                 Vet Qualified
24th -          Erik Knutzen               Fortune Fencing             Vet Qualified
25th -          Brian Rohrer               Conejo Fencing              Vet Qualified

Div 2/3 Men's Foil
Gold -         Jonathan Lee               LAIFC                         Div 2/3 Qualified
Silver -        Peter Knoppel             UFA                             Div 2 Qualified
Bronze -      Michael Kuzmak          LAIFC                         Div 2 Qualified
Bronze -      Benjamin Leider          UC Irvine                     Div 2 Qualified
5th -            Michael Mashevsky     Salle La Verne              Div 2 Qualified
6th -            Duane Chan                Conejo Fencing             Div 3/Vet Qualified
7th -            Lucas Nichols             Presidio                        Div 3 Qualified
8th -            Michael Tiffany          Points West                   Vet Qualified
10th -          Daniel Zhang              UCLA                           Div 3 Qualified
12th -          Matthew Kuiken          Presidio                        Vet Qualified
16th -          Richard Lim               BHFC                           Vet Qualified

Div 2/3 Men's Saber
Gold -         Jack Graham               LAIFC                        Div 2/3 Qualified
Silver -        Richard Shin              Avant Garde                 Div 2 Qualified
Bronze -      Greg Schiller                                                 Div 2/3 Qualified
Bronze -      Howard Chen             UCLA                         Div 2/3 Qualified
5th -            Alex Jones                 Avant Garde                 Div 3 Qualified
6th -            Eric Sang                   Z Fencing                    Div 3 Qualified
7th -            Christian Bayless       UCSB                          Div 3 Qualified
8th -            Connor Dotson           Salle D'Asaro               Div 3 Qualified
12th -          Matthew Kuiken         Presidio                        Vet Qualified


Congratulations again to all those above! Please make sure to register for the Summer Nationals before the deadline! Thank you!



Saturday, February 21, 2015

SoCal SN Qualifiers UPDATED schedule

Socal SN Qualifiers Updated Schedule and list of events:

Saturday March 21st, 2014
8:30 am Y14 Mens Foil
9:00 am Y14 Women’s Foil
11:00 am Div II and III Mens Epee
1:30 pm Div II and III Womens Epee
2:30 pm Div II and III Mens Saber
3:00 pm Div II and III Women’s Saber
3:30 pm Y14 Men's Epee
5:00 pm Y14 Women's Epee
5:00 pm Y14 Men’s Saber
6:00 pm Y14 Women’s Saber

Sunday March 22nd, 2014
8:30 am Div II and III Men’s Foil
10:30am Div II and III Women’s Foil

Tuesday, February 3, 2015

Summer National 2015 Qualifiers

To be held in Thousand Oaks Community Center, March 21st and 22nd.

Please sign up on Askfred, here.

Check-in times subject to change depending on entry size.

Remember you must be a US citizen or permanent resident and your USFA membership must indicate that you belong to the Southern California Division as well.

Sign up online and pay at the door. Pre-registration closes Wednesday March 18th, 2015.

Thursday, January 29, 2015

SoCal Summer National Qualifiers

The 2015 SoCal Summer National Qualifiers will be held on Saturday and Sunday March 21st and 22nd. The venue is tentatively the Thousand Oaks Community Center. Please stay posted for more info.

Sunday, January 4, 2015

Upcoming Semi-Annual Membership Meeting - February 7th at 3pm

The Southern California Division of the U.S.F.A. will be holding its semi-annual membership meeting Saturday February 7th 3:00pm  at 134 S. Glenoaks Blvd, Burbank, CA 91502 (upstairs). The purpose of this meeting is (1) to nominate candidates to serve as officers and board members for the 2015-2016 fiscal year; (2) to make such budget adjustments as may be discussed and approved; and (3) to conduct such other business as may be proposed and agreed. There will be a board meeting immediately after the membership meeting, and So. Cal. Division members are welcome to attend that meeting as well (except as to any portion of the meeting that may be closed for privacy, legal or similar reasons).

Nominations will be kept open for 30 days, and additional nominations may be made during this 30-day period on written petition of not less than five (5) voting members of the Division. The Secretary will publish a list of nominees at least one month prior to the July semi-annual meeting, and the election will be held at the July meeting.


The current officers and board would like to take this opportunity to invite anyone who would like to be involved to attend the February meeting and let us know of your interest. Please help us to improve and expand the sport of fencing for our membership.

Monday, December 29, 2014

SoCal JO Qualifier Results

The SoCal JO Qualifiers were held Dec 20th and 21st.

Here is a list of Qualifiers. Congratulations to all those who qualified! Don't forget to sign up for JOs!

On Dec 20th

Junior Men's Saber
Daniel Kwak              AGFC
Eric Sang                    ZFLA
Richard Shin              AGFC

Junior Women's Saber
Anita Grigore            LAIFC
Anne Kim                  Salle D'Asaro
Emily Olander           UCSB

Cadet Men's Saber
Eric Sang                   ZFLA
Sean Patucci              AGFC
Alexander Jones        Avant Garde
Ian Latham                BVMS

Cadet Women's Saber
Alison Dunlap          Salle D'Asaro
Sylvie Sanders          LAIFC

Saber Full results here.

On Dec 21st

Junior Men's Epee
Isaac Gomez             Fortune (CME)
Luke Sirand              LAIFC (CME)
Khai Fujita                LAIFC
Chris Kim                 Swords (CME)
Aidan Kung              Swords (CME)
Jason Lipton             UCSB

Junior Women's Epee
Kirsten Lau              Fortune (CWE)
Karolina Nixon        LAIFC (CWE)
Rachel Bang            Swords (CWE)
Claire Beddingfield  LAIFC (CWE)

Cadet Men's Epee
Emon Daroian          Swords
Fulun Shen               Fortune
Benjamin Yeh          Fortune

Cadet Women's Epee
Kimberley Kimura   LAIFC
Carson Becker          Fortune
Stella Smyth             LAIFC
Karolina Nixon         LAIFC

Junior Men's Foil
Darren Rubin           LAIFC (CMF)
Jonathan Lee            LAIFC (CMF)
Michael Mashevsky SLV

Junior Women's Foil
Alexandra Park         LAIFC (CWF)
Tiffany Lu                 UFA (CWF)
Emily Leeper             GFS

Cadet Men's Foil
Parker Williams        UFA
Carter Williams         UFA
Noah Swanson           BHFC

Cadet Women's Foil
Elya Bach                 SLV
Caroline Kaleel        BHFC

Full Results here.

Great job you guys! Good luck in Richmond VA!






Saturday, December 20, 2014

Junior Olympic Qual Live Link Epee/Foil

Please go to http://tinyurl.com/joquals2014socal
JO Quals live link
to see initial seeding and live results for the JO Quals being held tomorrow at LAIFC for epee and foil.

Sunday, November 30, 2014

Junior Olympic Qualifiers being held at Laifc and Z Fencing

The JO Qualifiers will now be held on Dec 20th and 21st at Z Fencing and LAIFC respectively.

On Saturday Dec 20th, Z Fencing will host sabre qualifiers.  More info can be found on askfred.net JO Sabre Quals.

Sunday Dec 21st will be the epee and foil qualifiers held at LAIFC. More info can be found on askfred.net JO Epee and Foil Quals

Fencers must sign up and Preregister online otherwise the $50 at the door entry fee will be enforced. 

Tuesday, October 28, 2014

Cadet World Cup Results

Congratulations to our Socal Fencers who competed in the Klagenfurt, Austria World Cup this past weekend.

We had several strong top 32 finishes.

Cadet Men's Epee
3rd - Charlie Horowitz                  LAIFC
5th - Stephen Ewart Jr                   Swords
16th - Adrien Thein-Sandler           LAIFC

Cadet Women's Epee
15th - Belinda Mo                        Swords
32nd - Esther Ruiz                       Swords

Congratulations to all of the above fencers! Keep up the good work!!
Full results here for the guys.
Full results here for the girls.

Tuesday, October 21, 2014

Bladerunner Close of Registration Soon

via Allex Gruman - Quick reminder - pre-registration for the Bladerunner ROC in San Diego closes this Sunday - 10/26/14. Last year 4 events reached their capacity and late registration was not available. This is the only ROC in Southern California this year and serves as a qualifier for D1A, D2, D3, Vets, Juniors and Cadets @ 2015 Summer Nationals in San Jose. 3 events are at A1 or A2 already. 
This year BladeRunner is being held again at the UCSD Arena which has a 44,000 square foot spring loaded floor. There will be 18 strips - 11 grounded. The Fencing Post will be the on-site vendor. The event benefits the UCSD NCAA Fencing Team.
http://bladerunnerfencing.com/
https://askfred.net/Events/whoIsComing.php?tournament_id=26646&sort=rating#105556

Sign up soon to avoid late registration fees!

Thursday, October 16, 2014

Oct NAC Results

Congrats to all our SoCal fencers that competed in Portland this past weekend.

Full results can be found here.

Top 16 from SoCal for each event is listed below:

Cadet Men's Epee:
3rd     Charlie Horowitz                 LAIFC
6th     Adrien Thein-Sandler          LAIFC

Div I Men's Saber
5th     Michael Costin                     Avant Garde

Cadet Women's Foil
8th     Alexandra Park                    LAIFC

Div I Men's Foil
13th   Aidan Ahn                           Golubitsky

Div I Men's Epee
3rd     Justin Yoo                           LAIFC
8th     Joey Rafidi                          Swords Fencing Studio

Div I Women's Foil
1st     Madison Zeiss                     LAIFC/Notre Dame

Cadet Women's Epee
12th    Chloe Daniel                     Fortune
15th    Caroline Nixon                  LAIFC

Div II Women's Saber
9th     Anita Grigore                     LAIFC

Congratulations and good luck to those traveling this and next weekend.  

Wednesday, August 27, 2014

Socal Musketeers RYC

Please sign up before September 1st to avoid the late fees! Come and fence in the first RYC this season! Sign up now! SoCal Musketeers RYC


LAIFC Invitational regular fee deadline extended...

Please sign up for the LAIFC Invitational this weekend Sunday August 31st and September 1st. Sign up at Askfred.  LAIFC Invitational


Monday, July 28, 2014

All Star Open being held at Cal Tech Aug 9th, 2014

Come and fence in the sanctioned All Star Open at Cal Tech this Saturday August 9th, 2014.
Vendors will be available and Epee, Foil, and Sabre events will be held. Please register online and pay at the door. More info can be found on AskFred here.

Sunday, July 13, 2014

Summer National Results 2014

Below are a list of our top 16 finishers in each event from the SoCal Division. Full results can be found at www.usfencingresults.com

Vet 50 Men's Foil out of 46 fencers
2.   Douraghy, Jamie   -   LAIFC

Vet 60 Men's Foil out of 24 fencers
7.   Piatkowski-Nazarro Rpt, Marek   -   LAIFC

Vet 60 Women's Epee out of 15 fencers
10.   Grotts, Loy   -   Swords

Vet 70 Women's Epee out of 5 fencers
1.   Bedrosian, Patricia   -   COUT

Vet 40 Women's Epee out of 27 fencers
16.   Chang, Amanda Yen-Shih (Amanda)   -   Fortune

Vet 40 Men's Epee out of 37 fencers
16.   Hu, Jansen   -   LAIFC

Vet 50 Men's Epee out of 63 fencers
12.   Loeffler, Carl   -   LAIFC

Vet 50 Women's Saber out of 17 fencers
2.   Mazorol, Lydia   -   D'ASARO

Div II Women's Epee out of 114 fencers
6.   Luong, Shirley   -   Fortune   -   Earns C14
9.   Daniel, Chloe   -   Fortune
11.   Gory, Andrea   -   Unattached
14.   Lau, Kirsten   -   Fortune

Vet 70 Men's Saber out of 11 fencers
5.   Dobrzanski, Lucas   -   KERN ATHL F.F.

Vet 70 Women's Foil out of 6 fencers
3.   Bedrosian, Patricia   -   COUT

Div II Men's Epee out of 140 fencers
6.   Gomez, Isaac   -   Fortune   -   Earns C14

Vet 40 Men's Saber out of 21 fencers
15.    Sang, Jae   -   ZFencing

Div III Women's Saber out of 100 fencers
7.   Grigore, Anita   -   LAIFC

Div IA Women's Epee out of 74 fencers
11.   Lau, Kirsten   -   Fortune   -   Earns B14
14.   Gifford, Emily   -   Fortune   -   Earns B14

Div III Women's Epee out of 117 fencers
13.   Beihold, Emily   -    Swords

Div IA Men's Epee out of 78 fencers
7.   Strong, Sean   -   Presidio   -   Earns A14

Div II Women's Saber out of 96 fencers
16.   Grigore, Anita   -   LAIFC  

Senior Team Women's Epee out of 15 teams
5.    LAIFC    -    Horowitz, Lee, Nixon
9.   Fortune Blue    -    Gooch, Gifford, Luong, Mckenna

Div I Men's Saber out of 164 fencers
15.   Costin, Michael   -   Avant Garde

Div I Women's Foil out of 134 fencers
14.   Zeiss, Madison   -   LAIFC

Senior Team Men's Epee out of 38 teams
8.    LAIFC    -    Hansen, Jensen, Nixon

Senior Team Men's Saber out of 15 teams
2.   AGFC   -   Costin, Palabrica, Strauss, Loss


Div I Women's Epee out of 163 fencers
3.   Horowitz, Jennifer   -   LAIFC

Senior Team Women's Saber out of 10 teams
5.  Salle D'Asaro   -   Fedorovsky, Kim, Macarr, Zhuang

Junior Men's Epee out of 361 fencers
12.   Yoo, Justin   -   LAIFC
15.   Horowitz, Charles   -   LAIFC

Junior Men's Foil out of 346 fencers
13.   Ahn, Aaron   -   GOLUBITSKY

Junior Team Women's Saber out of 14 teams
10.   Salle D'Asaro   -   Doherty, Kim, Zhuang
13.   Salle D'Asaro #2   -   Lin, Loy, Sherfa 

Junior Team Men's Epee out of 65 teams
2.   G-Unit   -   Hesslegrave, Horowitz, Yoo, Raynis

Y12 Women's Epee out of 84 fencers
12.   Shamsian, Shaya   -   LAIFC

Junior Team Women's Epee out of 29 teams
3.   LAIFC   -   Horowitz, Lee, Nixon
12.   Fortune Blue   -   Gifford, Luong, Mckenna, Xu
14.   Fortune 2   -   Wilkins, Daniel, Lau

Cadet Men's Epee out of 252 fencers
1.   Horowitz, Charles   -   LAIFC   -   Earns A14
12.   Thein-Sandler, Adrien (Adi)   -   LAIFC

Y10 Men's Foil out of 122 fencers
11.   Ayupov, Ilya   -   UFA

Y12 Men's Saber out of 150 fencers
5.   Shin, Richard J.h.   -   Avantgarde

Cadet Men's Foil out of 242 fencers
3.   Ahn, Aiden   -   GOLUBITSKY 

Cadet Women's Epee out of 158 fencers
16.   Ruiz, Esther   -   Swords

Y14 Men's Epee out of 190 fencers
2.   Ewart, Stephen Jr.   -   Swords
3.   Thein-Sandler, Adrien (Adi)    -    LAIFC   -   Earns A14
7.   Kravitz, Zach   -   LAIFC

Y12 Men's Foil out of 186 fencers
12.   Louie, Bryce   -   LAIFC

Y14 Men's Saber out of 173 fencers
8.   Kwak, Daniel   -   AvantGarde

Y14 Women's Epee out of 126 fencers
8.   Lau, Kirsten   -   Fortune
15.   Wilkins, Lily   -   Fortune

Y10 Men's Epee out of 63 fencers
9.   Moosekian, Stafford   -   Swords
10.   Shin, Joshua   -   LAIFC

Sunday, June 15, 2014

Socal Division Annual Membership Meeting

We are hosting the Socal Division Annual Membership Meeting on Saturday July 12th at 3:30 pm at 132 S Glenoaks Blvd, Burbank Ca 91502. We will be voting in new board members and going over the budget and new items of interest.  All voting members of the USFA Socal Division are welcome to attend.   

Monday, May 26, 2014

Upcoming touraments

Please see Askfred for a full list of competitions in your area. Below are what is currently available to register for before Summer Nationals in the SoCal area.

Presidios Kumite Foil Event  June 8th, 2014

Swords Women Epee Event Part deux  June 14th, 2014

SoCal Youth Challenge #4   June 15th, 2014

UFA Foil Cup June 15th, 2014

Z Southern California Sabre Cup June 22nd, 2014

Please email the Division if you'd like a tournament listed here as well!

Friday, May 23, 2014

Amy Fortune Memorial

Come celebrate Amy Fortune's life on Saturday, May 31st starting at 6pm. Food and drinks will be provided followed by live saxophone music, speeches, and a slide show.

The Lodge is located at 204 W. Foothill Blvd., Monrovia, 91016 (the corner of Primrose and Foothill Blvd.)

In lieu of flowers, donations may be made to either the Foothill Unity Center, 415 W. Chestnut Ave., Monrovia, CA 91016 or the Washington County Animal Shelter, 525 Sells Ave., Johnson City, TN 37604.

For any question regarding the memorial please email Geoff at gbrussell411@gmail.com

Thursday, April 10, 2014

SoCal fencers have an excellent showing at World Championships!

Congratulations to our fencers who represented the SoCal Division and LAIFC in  Junior and Cadet events at the World Championships held in Plovdiv, Bulgaria.

In cadet women's épée,  Kasia Nixon put up a strong finish and took home a bronze medal.

In cadet men's épée, Justin Yoo fought hard but lost 15-14 to take home the silver while Charlie Horowitz finished 29th with one more year in cadet to fence.

Justin Yoo in the Junior Men's épée event performed excellently and took the bronze medal home. Two medals in a week at the world championship level is amazing! Keep up the great work.

Let's root for the US Men's épée team where Justin will be fencing for the US as well.

Video can be found on the FIE YouTube channel and results can be found at www.fencingworldwide.com.

Wednesday, March 26, 2014

Congratulations to our SoCal Fencers for fencing in this past weekend's Qualifiers for Summer Nationals

While there were several fencers in the epee events, the sabre and foil events could have had more fencers which would have increased the number of qualifiers in each event. Congratulations to all those who came out to fence and qualified in their events.

Below are the places and qualifiers in each event:

Y14 Women's Epee
1st     Stella Smyth            LAIFC                                     Qualified
2nd    Melody Lo              Fotune Fencing                         Qualified
3rd     Kate Peterson          LAIFC                                     Qualified

Y14 Men's Epee
1st     Isaac Gomez            Fortune Fencing                       Qualified
2nd    Benjamin Raanan       Beverly Hills Fencers Club         Qualified
3rd     Christopher Kim       Swords Fencing Studio             Qualified
3rd     Adrian Ballard           Fortune Fencing                       Qualified

Div II Men's Epee
1st     Luke Sirand             LAIFC                                      Qualified      Earns C14
2nd    Ethan Madison         LAIFC                                      Qualified
3rd    Isaac Gomez            Fortune Fencing                         Qualified
3rd    Simon Redding         Fortune Fencing                         Qualified      Earns D14
5th     Jonah Cho               LAIFC                                       Qualified
6th     Emon Daroian          Swords Fencing Studio               Qualified
15th   Jansen Hu                LAIFC                                       Qualified Vet Men's Epee
20th   Erik Knutzen            Fortune Fencing                         Qualified Vet Men's Epee
21st   Joseph Freeman        Fortune Fencing                         Qualified Vet Men's Epee

Div II Women's Epee
1st    Rachel Bang              Unattached                                Qualified
2nd   Shirley Luong            Fortune Fencing                         Qualified
3rd    Chloe Daniel             Fortune Fencing                          Auto
3rd    Nouneh Assadourian  UCLA                                        Qualified
7th    Barbara Antonio         Fortune Fencing                         Qualified Vet Women's Epee
8th    Penny Segal              Fortune Fencing                         Qualified Vet Women's Epee
9th    Lucero Fernandez      Fortune Fencing                         Qualified Vet Women's Epee
10th   Ramona Priester        Fortune Fencing                         Qualified Vet Women's Epee
11th   Amanda Chang          Fortune Fencing                         Qualified Vet Women's Epee

Div III Men's Epee
1st     Kevin Barkett             Unattached                              Qualified      Earns D14
2nd    Jonathon Monroe       Beverly Hills Fencers Club         Qualified      Earns E14
3rd     Jonah Dipaola            Swords Fencing Studio             Qualified      Earns E14
3rd     Jansen Hu                 LAIFC                                     Qualified      Earns E14

Div III Women's Epee
1st     Penny Segal               Fortune Fencing                        Qualified      Earns E14
2nd    Carson Becker            Fortune Fencing                        Qualified    
3rd     Barbara Antonio         Fortune Fencing                        Qualified    

Div II Men's Saber
1st    Eric Sang                    Z Fencing LA                            Qualified
2nd   Sean Patucci                Chaminade                                Qualified
3rd   Jonathan Schor             Unattached                               Qualified

Y14 Men's Saber
1st     Daniel Kwak               Avant Garde                              Qualified
2nd    Alexander Jones          Avant Garde                              Qualified
3rd     Nathan Gi                  Z Fencing LA                             Qualified

Div II Women's Saber
1st     Anne Kim                   Salle D'Asaro                             Auto
2nd    Anita Grigore              LAIFC                                      Qualified
3rd     Ava-Rose Beech         Avant Garde                               Qualified
3rd     Melina Mallory            LAIFC                                      Qualified

Y14 Men's Foil
1st      Bryce Louie                LAIFC                                      Auto
2nd     Ryan Wixen                LAIFC                                      Qualified
3rd      Christopher Kwok       Guerra Fencing                          Qualified
3rd      Carter Williams           LAIFC                                      Qualified

Y14 Women's Foil
1st       Tiffany Lu                 Swords Fencing Studio               Qualified
2nd      Kiersten Sandoval       Salle La Verne                            Qualified

Div II Men's Foil
1st      Michael Kuzmak          LAIFC                                       Qualified
2nd     Matthew Jin                Ca Institute of Technology           Qualified
3rd      Michael Mashevsky     Salle La Verne                             Qualified
6th      Michael Tiffany           Points West Fencing Center          Qualified Vet Men's Foil
7th      Sam Wuebben             Presidio                                      Qualified Vet Men's Foil

Div II Women's Foil
1st      Sophia Lambrecht         Salle La Verne                           Qualified
2nd     Caitlin Mckenna            Fortune Fencing                        Qualified
3rd      Chris Craig                  LA Fencers Club                        Qualified
5th      Harriett Eckstein           Presidio                                     Qualified Vet Women's Foil

Div III Men's Foil
1st      Parker Williams             Unattached                                Qualified
2nd     Michael Mashevsky       Salle La Verne                            Auto
3rd      Ryan Wixen                  LAIFC                                      Qualified
3rd      Eugene Vinitsky            Unattached                                 Qualified
6th      Richard Lim                  Beverly Hills Fencers Club           Qualified Vet Men's Foil

Div III Women's Foil
1st     Katie Fisher                   Unattached                                 Qualified
2nd    Chris Craig                    LA Fencers Club                         Auto
3rd     Emily Leeper                 Guerra Fencing                           Qualified
3rd     Harriett Eckstein            Presidio                                      Qualified

Div III Women's Saber
1st     Sawako Iizuka               Avant Garde                                Qualified
2nd    Sylvie Sanders               LAIFC                                        Qualified

Y14 Women's Foil
1st      Melina Mallory              LAIFC                                        Qualified

Div III Men's Saber
1st      Kevin Barkett                Unattached                                   Qualified
2nd     Troy Richardson           Salle Couturier                              Qualified
3rd      Connor Dotson             Vistamar                                      Qualified


Full results can be found here.

Congratulations to all the above fencers!